Kotlety jajeczne + przepis na uniwersalną panierkę niskowęglowodanową i bezglutenową (wege / bezglutenowe / niskowęglowodanowe / keto / paleo)

Kotlety jajeczne to chyba polski wynalazek. Kojarzą mi się z dzieciństwem w latach 80-ych i mimo, że od tego czasu wiele wody w Wiśle upłynęło, to nadal lubię ich smak. Teraz staram się w miarę możliwości ograniczać ilość węglowodanów (nie służą mi po prostu), więc postanowiłam zrobić tradycyjne kotlety z nietradycyjną panierką, która spełnia standardy diet keto / paleo / niskowęglowodanowej / bezglutenowej. I szczerze mówiąc ta panierka smakuje mi bardziej niż tradycyjna bułka tarta. A kotlety z jej dodatkiem są po prostu mega (zresztą nie tylko kotlety jajeczne)!
 
 
 
PANIERKA:

Składniki:

  • 1/4 szklanki mąki migdałowej / zmielonych migdałów bez skórki (patrz: sekcja Porady)
  • 1/4 szklanki bardzo drobno startego sera typu parmezan (np. z torebki)
  • 1 łyżeczka mielonego lnu (złotego lub brązowego)
  • 1/2 łyżeczki łusek babki płesznik / jajowatej / błonnika witalnego (patrz: sekcja Porady)
  • 1/2 łyżeczki nasion babki płesznik / jajowatej / błonnika witalnego (patrz: sekcja Porady)
  • 1/2 łyżeczki mielonego / granulowanego suszonego czosnku (patrz: sekcja Porady)
  • 1/4 łyżeczki mielonej wędzonej słodkiej papryki (patrz: sekcja Porady) 
  • 1/4 łyżeczki soli (patrz: sekcja Porady)
  • świeżo zmielony czarny pieprz do smaku

Porady:

  • Mąkę migdałową można przygotować samemu w prosty sposób. Wystarczy zmielić płatki migdałowe lub zblanszowane migdały. Ja polecam mielić płatki, bo są bardziej suche niż migdały w całości i lepiej się mielą. Używając własnoręcznie zblanszowanych migdałów (czyli namoczonych we wrzątku i obranych ze skórki gdy są jeszcze mokre), przed zmieleniem należy je podsuszyć (np. na kaloryferze lub w lekko ciepłym piekarniku) - migdały nie mogą być wilgotne, bo wyjdzie z nich pasta, a nie mąka. Do mielenia migdałów można użyć malaksera, blendera ze specjalnym pojemnikiem do miksowania, młynka do kawy lub dowolnego robota kuchennego z funkcją mielenia. Migdałów nie można mielić zbyt długo, żeby nie zmieniły się w pastę, dlatego najlepiej miksować je pulsacyjnie. 
  • Łuski i nasiona babki płesznik lub jajowatej warto dodać ze względu na cenne wartości odżywcze. Można też zastąpić oba te produkty błonnikiem witalnym (dając 1 łyżeczkę w miejsce połowy łyżeczki łusek i połowy łyżeczki nasion). Błonnik witalny jest łatwiej dostępny niż same łuski czy nasiona (zwłaszcza babka płesznik nie jest w Polsce zbyt popularna, a szkoda). W sytuacji kryzysowej można oczywiście pominąć ten dodatek lub dać dodatkową łyżeczkę mielonego lnu (złotego lub brązowego - bez różnicy).
  • Przyprawy można dodawać według własnego uznania i smaku. Ja polecam suszony mielony czosnek, wędzoną paprykę (naprawdę warto!) oraz sól himalajską lub kłodawską. Podaję orientacyjną ilość przypraw (wg własnych upodobań), ale możecie to modyfikować pod swoje preferencje.
  • Przechowywanie panierki: można przygotować więcej panierki i przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku (ja trzymam w słoiku wekowym). Jednak w takim przypadku NIE NALEŻY DODAWAĆ PARMEZANU (parmezan poza lodówką spleśnieje, a z kolei migdały w lodówce zawilgotnieją i panierka nie będzie chrupiąca). Parmezan należy dodać do panierki dopiero bezpośrednio przed użyciem w proporcji: 3 łyżki sera na 4 łyżki przygotowanej wcześniej mieszanki. Robiąc kotlety, można stopniowo dorabiać panierkę w miarę potrzeby, żeby nie zmarnować gotowego, wymieszanego produktu.

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki panierki należy wymieszać w misce. Można przygotować więcej panierki i ją przechowywać (patrz: sekcja Porady).

 

KOTLETY JAJECZNE

Składniki:

(8 niedużych kotletów)

  • 7 dużych jajek (patrz: sekcja Porady)
  • 2 łyżki drobno posiekanej dymki z cebulką (lub 1 łyżka drobno posiekanego szczypiorku i 1 łyżka bardzo drobno posiekanej cebuli)
  • 1 łyżka drobno posiekanego koperku
  • 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
  • 3-4 łyżki panierki do środka kotletów + kilka łyżek do obtoczenia kotletów (patrz: sekcja Porady)
  • 1/2 łyżeczki soli (patrz: sekcja Porady)
  • świeżo zmielony czarny pieprz do smaku (patrz: sekcja Porady)
  • świeżo utarta gałka muszkatołowa do smaku (patrz: sekcja Porady)
  • masło klarowane lub olej kokosowy / inny - do smażenia

Porady:

  • Jajka najlepiej jest brać ekologiczne (typ "0") lub z wolnego wybiegu (typ "1"). Jeżeli jajka są małe (np. od zielononóżki), to można wziąć o dwa więcej. Ważne! 1 jajko należy zostawić surowe (do związania masy), a resztę ugotować na twardo.
  • Ilość panierki w masie i do obtoczenia jest podana "na oko". Masa musi mieć odpowiednią konsystencję, żeby móc z niej ulepić kotlety, które nie będą się rozlewały, ale z drugiej strony nie może być przeładowana panierką, bo wtedy kotlety będą za suche i dlatego panierkę należy dodawać stopniowo (po łyżce) i z umiarem. Panierka pod wpływem mokrych składników nieco pęcznieje, więc najlepiej jest po wymieszaniu składników chwilę odczekać, zanim zacznie się lepić kotlety. Podana w powyższym przepisie na panierkę ilość składników powinna spokojnie wystarczyć zarówno do przygotowania masy jak i do obtoczenia kotletów.
  • Przyprawy można dodawać według własnego uznania i smaku. Ja polecam dodatek świeżo startej gałki muszkatołowej oraz oczywiście sól himalajską lub kłodawską. Tutaj będzie też świetnie pasowała czarna sól kala namak.

Przygotowanie:

  1. 6 jajek ugotować na twardo (10 min.), zalać zimną wodą i poczekać aż wystygną. Obrać ze skorupki i zetrzeć na tarce do miski. Jajka można również drobno posiekać dużym nożem.

  2. Dodać pozostałe składniki (w tym 1 surowe jajko) i całość dokładnie wymieszać. Masę odstawić na ok. 5 min., aż panierka dodana do środka napęcznieje pod wpływem mokrych składników. 

  3. Wilgotnymi dłońmi uformować nieduże kotleciki i obtaczać je w pozostałej panierce. Smażyć na maśle klarowanym lub oleju kokosowym (lub innym oleju do smażenia) na średnim ogniu aż ładnie się zrumienią. Smacznego!


     

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krakersy migdałowe (bezglutenowe / bez mąki / niskowęglowodanowe / wytrawne)

Jak zrobić tort czekoladowy i się przy tym nie narobić? Część pierwsza - BISZKOPT